XXII gadskārtējais Simjūda gadatirgus Valmierā, Pētera ala un Ungurmuiža!

XXII gadskārtējais Simjūda gadatirgus Valmierā, Pētera ala un Ungurmuiža!

Ceļojums autobusā pa Latviju (Vidzemi), izbraukšana no Rīgas 

 

7:50 - tikšanās pieturvietā.

8:00 - izbraukšana no Rīgas.

Tieši šodien, 2023. gada 14. oktobrī, aprit 97 gadi kopš talantīgā latviešu rakstnieka, žurnālista un mākslinieka Anšlava Eglīša dzimšanas. Pat ja iepriekš nebijāt pazīstami ar viņa darbiem, tad droši vien dzirdējāt viņa vārdu 2018. gadā, kad par godu Latvijas simtgadei, pēc viņa romāna “Homo Novus” motīviem tapa brīnišķīga filma par starpkaru perioda mākslinieku dzīvi.  Savus bērnības gadus Anšlavs Eglītis pavadīja Inciemā un šajā, īpaši rudenīskaistajā vietā, 2022. gada sākumā, bijušajā ūdenstornī tika atklāta rakstniekam veltīta moderna multimediāla ekspozīcija «Anšlavs Eglītis. Jaunais cilvēks». Tās uzmanības centrā ir rakstnieks, mākslinieks, dramaturgs un korespondents A. Eglītis unvēstī par viņa dzīves gājumu: kā viņš savulaik nokļuvis Inciemā un kā - Holivudā, kur saticies un iepazinies ar daudzām tā laika kinozvaigznēm. Izstāde veidota Bahaus stilā, kurš nav izvēlēts nejauši, jo rakstnieka jaunības gados šis stils Eiropā bija megapopulārs gan arhitektūrā, gan lietišķajā mākslā. Ekskursija izstādē vietējā gida vadībā (ieeja un ekskursija bez papildmaksas).

 Turpinājumā dodamies uz Valmieru, kur šodien norisināsies lielākais ikgadējais gadatirgus Vidzemē - Svēto apustuļu Sīmaņa un Jūdas - Simjūda gadatirgus. Lieta tāda, ka gadatirgus aizsākumi meklējami viduslaikos, kad tas pirmo reizi notika 28. oktobrī, Sv. apustuļa Sīmaņa dienā, un šis svētais ir arī Valmieras baznīcas svētais aizstāvis, un tajos laikos tirgi vienmēr notika blakus baznīcām. Tā ir arī Svētā apustuļa Tadejas Jūdas diena, bet kalendārā nebija pietiekami daudz vietas, un, lai nebūtu jāraksta svēto pilnie vārdi, tos saīsināja un apvienoja rakstot abreviatūru -  Simjūda - tā radies šis nosaukums.    


Tradīcija rīkot lielu gadatirgu kā viduslaikos tika atsākta 90. gadu vidū un pirmais jauno laiku gadatirgus notika 1996. gadā. Mēs ar Jums dodamies uz 22. gadatirgu! Šogad savus darbus, dažādus gardumus, produkciju un izstrādājumus piedāvās 350 mājražotāji, zemnieku saimniecības un amatnieki varētu teikt gandrīz no visas Latvijas!. Vecpuišu parkā darbosies stādu tirdziņš un Rīgas dizaina tirgus, kura koncepcijā apvienota mūsdienu mode, interjera priekšmeti, aksesuāri un rotaslietas. Un turpat parkā Jūs priecēs dzīvo skulptūru kvartets Liepājas cirka "Beztemata" izpildījumā. Brīvais laiks gadatirgū, lai iepirktos, pastaigām, skaistāko vietu apmeklējumam un pusdienām.

  Nākošais mūsu šīsdienas apskates objekts - Ungurmuiža. Šis 18. gadsimta īpašums ir harmonisks koka ēku ansamblis, kuru ieskauj parks ar milzīgiem ozoliem un liepām. Tā ir viens no nozīmīgākajiem galantā laikmeta Latvijas kultūras pieminekļiem, jo Ungurmuiža ir vienīgā baroka stila koka muiža Latvijā ar unikāliem sienu gleznojumiem. Muižas īpašo atmosfēru sajutīs ikviens – gan mākslas cienītājs, gan ceļotājs, gan dabas mīļotājs. Muižas lielākā bagātība ir pašas muižas kompleksa ēkas, kas pēc restaurācijas ir labi saglabājušās. Īpaši slavena tā ir ar savu sienu gleznojumu, kurā attēloti divi grenadieri, no kuriem viens, saskaņā ar leģendu, ir cars Pēteris I. Īpašumu ieskauj labiekārtots dārzs un ainavu parks, kuru arī būs iespēja izstaigāt. Ekskursija muižā vietējā gida vadībā.

  

    Mūsu šīsdienas ekskursijas noslēdzošais apskates objekts būs dabas veidojums - Vējupītes grava, kura atrodama Gaujas senlejas kreisajā krastā un savos krastos glabā vairākus iespaidīgus klinšu atsegumus, nelielus ūdenskritumus un alas. Viena no tām ir interesantā Pētera ala, kura atrodama Vējupītes ielejas kreisajā krastā. Tā atgādina šauru, augstu plaisu, kas izveidojusies Gaujas svītas sarkanajā smilšakmenī diezgan augstu virs upes līmeņa. Alas garums sasniedz 6,3 metrus, bet maksimālais platums 2,3 metrus, augstums 6,4 metri.

Vakarā atgriežamies Rīgā. 

 

Ceļojuma cenā iekļauts:
Transporta pakalpojumi;
Grupas vadītāja pakalpojumi. 

Papildizdevumi (saskaņā ar Jūsu vēlmēm):
Ungurmuiža (ieejas biļete + ekskursija vietējā gida vadībā): pieaugušajiem - 5.00 € ; / skolēniem, pensionāriem - 3.00 € (minimālais dalībnieku skaits grupā 20 personas).
 

Papildinformācija:

Vietas autobusā tiek ierādītas ceļojuma iegādes secībā.
  
Gids Aleksandrs

Lūgums uzmanīgi iepazīties ar atgādinājumu ceļotājiem!

 

Ceļojuma informācija

Ceļojuma datums 14-10-2023 8:00
Ceļojuma beigu datums 14-10-2023 21:00
Reģistrēts 21
Pieejamās vietas 0
Individuālā cena 40.00 €
Izbraukšana no Aspazijas bulvāris 5, Rīga

Diemžēl ceļojums jau ir pilnībā izpārdots, tādēļ reģistrācija nav iespējama

Search

Šī tīmekļa vietne izmanto sīkfailus
Lai šī tīmekļvietne darbotos, tiek izmantotas nepieciešamās sīkdatnes. Ar Jūsu piekrišanu papildus var tikt izmantotas analītiskās un mārketinga sīkdatnes. Detalizēta informācija par izmantotajām sīkdatnēm pieejama uzklikšķinot “Sīkāk” un Sīkdatņu politikā.