Pabirže, Biržu reģionālā parka dārgumi un Napoleona Bonapata laiku augstā mode

 

Brīvdienu ceļojums ar autobusu uz Lietuvu, izbraukšana no Rīgas

 

7:50 – pulcēšanās pieturā.

8:00 – izbraukšana no Rīgas.

 

Vēl viens nozīmīgs lietuviešu kultūras dzīves notikums Aukštaitijas reģionā, kuru nevaram laist garām. Brīnišķīgā vietā - Rokišķu muižas kompleksā, kur tagad atrodas Rokišķu novadpētniecības muzejs, jauna izstāde: slavenais modes vēsturnieks un kolekcionārs Aleksandrs Vasiļjevs atvedis savu jauno izstādi "Muižas mode. Ampīrs – Napoleonā laikmeta (1812-1830) gars". Visi eksponāti nāk no ekskluzīvā un bagātīgā Aleksandra Vasiļjeva fonda. Napoleona impērijas laikmets – tā ir ampīra dominante arhitektūrā, lietišķajā mākslā, un, protams, arī modē. Tas ir Dženas Ostinas, Novalisa un Taleirana laikmets. Viss Napoleona laikmeta tērpu un apģērbu spožums un skaistums – tieši mums, šeit, muižā, un tieši tagad! Tematiskā ekskursija pa izstādi vietējā gida pavadībā.

Tāpat gribās vēlreiz atzīmēt, ka Rokišķu muiža ir EDEN 2011 uzvarētājs Lietuvā. EDEN atšifrējas kā European Destinations of Excellence. Tas ir projekts, kas popularizē ilgtspējīgu tūrisma attīstības modeli Eiropas Savienībā, kura pamatā ir ikgadējie nacionālie konkursi, kuros katrā dalībvalstī tiek izvēlēts viens "pievilcīgākais tūrisma rajons". Un viens no tādiem rajoniem ir arī Rokišķi!

Pēc ekskursijas un patstāvīgas pastaigas izstādē, lai vēl uzmanīgāk iepazītu ekskluzīvos tērpus un kleitas, mums ieplānotas pusdienas. Līdzko restorāns būs atsūtījis mums savu pusdienu piedāvājumu mūsu grupai, tas nekavējoties tiks publicēts šeit, ceļojuma programmas tekstā.

Bet ceļojuma turpinājumā – dosimies uz Biržu reģionālo parku! Tur skatāma unikāla ainava ar vairākiem iegrimumiem zemē – karsta kritenēm. Tas ir mantojums no laikiem, kad Lietuvas teritorijai pāri virzījās ledājs. Šeit vienotā veselumā harmoniski apvienojas unikāla ainava, īpašas dabas parādības, varonīga vēsture, koptas senā Biržu novada tradīcijas, amatniecības, sakrālais un kulinārais Biržu novada mantojums. Un šodien mēs to izpētīsim.

Biržu reģionā nav daudz pilsētu un apdzīvotu vietu, tādēļ vēl jo pārsteidzošāk, ka šeit, tādos mazos ciematos kā Pabirže, ir tik monumentāla sakrālā celtnes kā Sv.Trīsvienības Romas katoļu baznīca. 20. gadsimta sākuma neogotiskā baznīca celta no sarkaniem ķieģeļiem ar diviem iespaidīgiem zvanu torņiem. Jau ārskats ir iespaidīgs! Pēc Pirmā pasaules kara pēc vietējā draudzes mācītāja iniciatīvas tika labiekārtoja draudzes zāle, bet uz 1928. gadu viņš apgleznoja dievnama interjeru, izgatavoja solus, iegādājās baznīcas piederumus. Smailloka arkas, vitrāžas roze, tornīši un masīvie kontraforsi – atspoguļo ne tikai Gara diženums, bet arī arhitekta meistarību. Baznīcas apmeklējums gida pavadībā.

Turpināsim mūsu ceļu lai skatītu parka skaistākos dabas objektus. Un te mūs sagaida vairāki objekti :) Sāksim no Smardones avotu - tas ir karsta izcelsmes avots, hidroģeoloģiskais dabas piemineklis. Šī avota ūdeni nav izmantojuši gaļas, kafijas vai tējas pagatavošanai, bet gan maizes cepšanai un vannām; ūdens ir piemērots tiem, kuriem nepieciešama atveseļošanās, lai padzertos, noskalotu acis, vai arī pavasarī vienkārši samitrinātu sāpošās rokas un kājas. Pirmās ziņas par Smardones avota ārstniecisko īpašību izmanotošanu datētas ar 1587. gadu. Reiz tas uzskatīts par visenerģētiskāko Lietuvas avotu.

Nākamais dabas brīnums, kru apmeklēsim, ir "Barsuko ola" iegruvums un izglītojoši - ģeoloģiskā taka, kura vedīs mūs caur Karaimišku ainavu lieguma teritoriju. Gājēju celiņš ierīkots 2,5 ha lielā teritorijā, tā kopējais garums ir 700 m, un šeit ļoti labi vērojama dabas parādība, kuru sauc par karsta kritenēm. Šeit šo parādību dēvē arī par “piltuvēm”. Taka sākas pie piltuves "Geologių duobė", tad tālāk ved gar piltuvi "Lapės ola", bet, sasniedzot "Gojeli" dienvidrietumu malu, pagriežas uz piltuvi "Basuka ola", kuras dziļums 3,2 m, atrašānās vietu. Taka dod iespēju apskatīt veselas 13 piltuves! Staigājam un priecājamies par neparastajām dabas parādībām:)

Noslēdzošais apskates objekts mūsu šodienas ekskursiju programmā būs tikšanās ar Lietuvas un Aukštaitijas tradicionālo mantojumu. Apmeklēsim tūrisma kompleksu “SODELIŠKIŲ DVARO”, šeit mums ir ieplānota apskates ekskursija vietējā gida pavadībā, kuras laikā iepazīsimies ne tikai lietuviešu tradicionālo zemnieku kultūru, bet arī nobaudīsim tieši pēc vietējām Biržu tradīcijām gatavoto alu, kas brūvēts tieši šeit (jāpasūta pirms ceļojuma mūsu birojā). Šeit mums būs iespēja apskatīt 7 saglabājušos autentisku 20. gadsimta sākumā būvētu ēku ansambli – muižas kungu namu, vienīgās vēl joprojām darbojošās vējdzirnavas Lietuvā, smēdi, šķūni ar lauksaimniecības mašīnām un ratiem, klēti ar plašu sadzīves priekšmetu kolekciju, pirti, kurā tiek brūvēts mājas alus, kūti ar mājdzīvniekiem. Apmeklētājiem pieejama visa muižas teritorija bez laika ierobežojumiem. Ekskursija vietējā gida vadībā.

Vakarā atgriežamies Rīgā.

Ceļojuma cenā iekļauts:

transfers ar tūristu klases autobusu;
grupas vadītāja pakalpojumi.

 

Papildizdevumi:
Atpūtas kompleksa muzejs "Senovinės buities muziejus" (ieejas biļete + ekskursija vietējā gida vadībā + atpūtas kompleksā brūvētais alus): 7.00 € (jāpasūta pirms ceļojuma mūsu birojā) (minimālais dalībnieku skaits grupā 25 personas);

Pabiržes Sv. Trīsvienības Romas – katoļu baznīca (apmeklējums + apskate + ekskursija): ziedojums 1.00 €;

Novadpētniecības muzejs "Rokiškio dvaro sodyba" (ieejas biļete + ekskursija vietējā gida vadībā tematiskajā izstādē "Dvaro mada"): 6.00 €.

 

Grupas vadītājs Aleksandrs

 

Lūgums uzmanīgi iepazīties ar atgādinājumu ceļotājiem!

 

Ceļojuma informācija

Ceļojuma datums 03-09-2022 8:00
Ceļojuma beigu datums 03-09-2022 21:30
Reģistrēts 46
Pieejamās vietas 2
Individuālā cena 40.00 €
Izbraukšana no Aspazijas bulvāris 5, Rīga

Reģistrācija šim ceļojumam turpmāk netiek pieņemta

Search

Šī tīmekļa vietne izmanto sīkfailus
Lai šī tīmekļvietne darbotos, tiek izmantotas nepieciešamās sīkdatnes. Ar Jūsu piekrišanu papildus var tikt izmantotas analītiskās un mārketinga sīkdatnes. Detalizēta informācija par izmantotajām sīkdatnēm pieejama uzklikšķinot “Sīkāk” un Sīkdatņu politikā.